roomer
13 بهمن 1401 - 22:53

پیشرفت۳۵درصدی پروژه جهاد آب‌رسانی در لرستان/فعالیت ۳۳ هزار جهادگر

خرم‌آباد- رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه جهاد آب‌رسانی در این استان، فعالیت ۳۳ هزار جهادگر در لرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ احسان جهانبخش امروز پنج شنبه در جریان افتتاح پروژه‌های بسیج سازندگی لرستان به مناسبت دهه فجر با اشاره به افتتاح پروژه روکش آسفالت روستای «اسکین» به «رباط» به طول ۶.۵ کیلومتر محور اصلی و سه کیلومتر راه فرعی و همچنین شش میلیارد تومان اعتبار، اظهار داشت: در این راستا ۶۱۱ تن قیر مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در یک زمان کوتاه و با نظارت راه و شهرسازی اجرا شده است، عنوان کرد: همچنین با همت مردم و تلاش نیروهای جهادی و صرفه جویی در پروژه‌های دیگر ۱۰ کیلومتر کانال آب کشاورزی را در هفت روستای این منطقه احداث کردیم.

فعالیت ۲۸۵۰ گروه جهادی در لرستان

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان، تاکید کرد: در این راستا مصرف آب بیش از هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه بهینه شد و زمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی در این منطقه فراهم شد.

سرهنگ جهانبخش در ادامه سخنان خود، بیان داشت: بسیج سازندگی استان لرستان با دو هزار و ۸۵۰ گروه جهادی و ۳۳ هزار جهادگر پای کار برای رفع مشکلات مردم در روستاها و مناطق محروم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح مخزن ۱۰۰ متر مکعبی منطقه «نرگسه» در شهرستان چگنی، بیان داشت: خط انتقال این پروژه نیز هفت هزار و ۹۰۰ متر است که تا امروز چهار هزار و ۵۰۰ متر آن انجام شده است.

آب‌رسانی به ۹ روستا تا پایان امسال

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان با اشاره به آب رسانی به دو روستای منطقه با اجرای این پروژه، بیان داشت: هر کدام از این روستاها نیز ۴۰ و ۵۰ خانوار جمعیت دارند.

سرهنگ جهانبخش در ادامه سخنان خود، تاکید کرد: برنامه این است که ظرف ۱.۵ ماه آینده خط انتقال این پروژه به اتمام برسد و آب رسانی به دو روستا صورت گیرد.

وی با اشاره به مجتمع آب «بزآب» نیز، عنوان کرد: در قالب این پروژه سه مخزن و ۱۷ کیلومتر خط انتقال آب پیش بینی شده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان، افزود: تا کنون ۱۳ کیلومتر از این میزان اجرا شده است.

سرهنگ جهانبخش با اشاره به آب رسانی به هفت روستای منطقه با عملیاتی شدن این پروژه، افزود: پیش بینی ما این است که این پروژه ظرف سه ماه تا ۱۰۰ روز آینده به بهره برداری برسد.

جهاد آب‌رسانی به ۱۲۵ روستا

وی در ادامه در سخنانی خود با اشاره به پروژه جهاد آب رسانی به روستاهای لرستان، افزود: این پروژه در ذیل قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) به ریاست فرمانده سپاه استان و همچنین جانشین و دبیری بسیج سازندگی در استان در حال اجرا است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان با بیان اینکه در این راستا تفاهم نامه‌ای بین فرمانده کل سپاه و وزیر نیرو در سراسر کشور منعقد شد، بیان داشت: در این راستا احداث ۲۳ مجتمع آبرسانی در لرستان پیش بینی شده است.

سرهنگ جهانبخش با تاکید بر اینکه در همه شهرستان‌ها در این راستا پروژه داریم، عنوان کرد: بالغ بر ۱۲۵ روستا در قالب پروژه جهاد آب رسانی، تأمین آب خواهند شد.

پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه جهاد آب‌رسانی

وی با اشاره به اینکه در قالب این پروژه احداث ۶۱ مخزن پیش بینی شده است، افزود: ۵۳۵ کیلومتر خط انتقال و توزیع آب نیز در قالب این پروژه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان، تصریح کرد: تا امروز ۱۱۰ کیلومتر از این میزان انجام شده است.

سرهنگ جهانبخش با بیان اینکه ۵۶ درصد از اعتبار این پروژه دریافت شده است، عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه نیز حدود ۳۵ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه کل تجهیزات اجرای این پروژه خریداری شده است، افزود: لرستان، تنها استانی بوده که بخش قابل ملاحظه‌ای اعتبار در این رابطه دریافت کرده و چند ماه پیش همه تجهیزات مورد نیاز این پروژه شامل پمپ‌ها، الکتروموتورها، شیر آلات و ترانس‌ها را خریداری کرده‌ایم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان با تاکید بر اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد پروژه‌های آب رسانی تجهیزات محور است، افزود: با برنامه ریزی صورت گرفته، ۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی در اعتبارات داشته‌ایم.

احداث ۵۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان

سرهنگ جهانبخش در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این نهاد نزدیک به ۵۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد در استان احداث کرده است، گفت: همچنین ۳۰۰ واحد دیگر در استان در دست ساخت داریم.

وی، ادامه داد: همچنین ساخت ۱۵۰ واحد دیگر به تازگی به بسیج سازندگی ابلاغ شده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان با اشاره به تعمیر ۴۰۰ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد استان طی ۲.۵ سال گذشته، تصریح کرد: در حال حاضر در شش تا هفت شهرستان مشغول اجرای پروژه‌های آبرسانی هستیم.

اجرای ۳۸۴ میلیارد پروژه در لرستان

سرهنگ جهانبخش، بیان داشت: از ابتدای کرونا تا کنون ۵۸۵ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان استان توزیع شده است.

وی با اشاره به توزیع هزار و ۵۰۰ قلم جهیزیه در بین زوج‌های نیازمند استان، عنوان کرد: ۴۳ هزار لوازم التحریر و کیف نیز در بین دانش آموزان نیازمند استان توزیع کرده‌ایم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی لرستان، تاکید کرد: از اربعین تا کنون گوشت ۴۰۰ گوسفند نذری توسط خیرین در بین نیازمندان و حاشیه شهرها توزیع شده است، دو میلیون و ۸۵۰ هزار طبخ غذا برای نیازمندان داشته‌ایم.

سرهنگ جهانبخش، افزود: در مجموع ۳۸۴ میلیارد تومان از سوی بسیج سازندگی استان در حوزه‌های مختلف کار کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1015906