roomer
29 آذر 1401 - 14:58

اعضای اتحادیه اروپا با سقف قیمت گاز موافقت کردند

رویترز به نقل از نمایندگان جمهوری چک اعلام کرد که پس از هفته ها مذاکره، وزرای انرژی اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند که سقف قیمت گاز عمده فروشی را ۱۸۰ یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) تعیین کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز به نقل از نمایندگان جمهوری چک اعلام کرد که پس از هفته ها مذاکره، وزرای انرژی اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند که سقف قیمت گاز عمده فروشی را 180 یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) تعیین کنند.

این گزارش می‌گوید این سقف از 15 فوریه اجرایی می‌شود. اگر قراردادهای آتی گاز طبیعی در بورس TTF هلند از حد تعیین‌شده برای سه روز تجاوز کند، این سقف اعمال خواهد شد.

سندی که رویترز به آن استناد کرده است نشان می دهد که این سقف در ابتدا برای معاملات خارج از بورس اعمال نخواهد شد.

سه مقام اتحادیه اروپا که نامشان فاش نشده است در گفتگو با رویترز گفتند آلمان پیش از این نسبت به این طرح مردد بود ولی روز دوشنبه به حمایت از این طرح رای داد.

این در حالی بود که دولت آلمان در مورد تأثیر این سقف بر توانایی اتحادیه اروپا برای جذب عرضه گاز در بازارهای رقابتی جهانی، ابراز نگرانی کرده بود.

بر اساس این گزارش، آلمان و برخی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا به دنبال تدابیر بیشتر برای اطمینان از تعلیق مکانیسم سقف قیمت گاز در صورت داشتن پیامدهای منفی بودند.

بر اساس پیشنهاد اولیه ارائه شده توسط کمیسیون اروپا، سقف قیمت گاز زمانی ایجاد می شد که قیمت ها در بورس TTF به 275 یورو (292 دلار) در هر مگاوات ساعت برسد و به مدت دو هفته 58 یورو بالاتر از قیمت مرجع LNG باشد.

با این حال، دولت چک، که در حال حاضر ریاست دوره ای این بلوک را بر عهده دارد، پیشنهاد کاهش سقف را به 188 یورو در هر مگاوات ساعت داد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای یافتن زمینه مشترک در مورد سقف پیشنهادی قیمت، هفته ها در تلاش بودند. مکانیسم به اصطلاح "اصلاح بازار" توسط بروکسل در ماه نوامبر به عنوان اقدامی برای محافظت از مشاغل و خانواده‌های اروپایی در برابر "قیمت های بسیار بالای گاز" مطرح شد.

برخی از کشورها ابراز نگرانی کرده بودند که اجرای چنین اقدامی فقط نوسانات بازار را تشدید می کند، در حالی که برخی دیگر استدلال می کردند که سطح قیمت شناور بیش از حد بالاست که نمی تواند موثر باشد.

روسیه بارها هشدار داده است که در صورت تعیین سقف قیمت، عرضه گاز به اتحادیه اروپا را به سادگی متوقف خواهد کرد و به جای آن، تحویل گاز به مشتریان آسیایی را انجام خواهد داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 922415