roomer
22 آذر 1401 - 14:34

اتحادیه اروپا پرداخت میلیاردی بودجه به مجارستان را مسدود کرد

اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره مسدود کردن بیش از ۶ میلیارد یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان به دلیل مناقشات با این کشور بر سر مسئله حاکمیت قانون توافق کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، اتحادیه اروپا پرداخت میلیاردها دلار به مجارستان را به دلیل مناقشات با این کشور بر سر مسئله حاکمیت قانون مسدود کرد. جمهوری چک که ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده در عین حال اعلام کرد که این مبلغ نباید به اندازه پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا باشد.

به این ترتیب اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اتحادیه اروپا در این باره توافق کرده‌اند که میلیاردها دلار از بودجه جامعه اروپا را که برای مجارستان در نظر گرفته شده متوقف کنند.

با توجه به نگرانی ها مبنی بر سوء استفاده از بودجه اتحادیه اروپا در این کشور به دلیل مبارزه ناکافی با فساد، 6.3 میلیارد یورو از بودجه این اتحادیه برای مجارستان در حال حاضر مسدود می شود. رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا شب گذشته پس از نشست نمایندگان دائمی کشورهای عضو در بروکسل، در مورد این توافق که در تاریخ اتحادیه اروپا بی سابقه است اطلاع رسانی کرد.

مبلغ مسدود شده 6.3 میلیارد یورو حدود 1.2 میلیارد یورو کمتر از پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا و مورد نظر کشورهایی مانند آلمان است. با این حال، این توافق هنوز یک موفقیت بزرگ تلقی می شود، زیرا مجارستان اکنون تحت فشار است تا اصلاحات بیشتری را برای بهبود حاکمیت قانون انجام دهد.

این مبلغ مسدود شده کاهش یافت زیرا چندین کشور اتحادیه اروپا می خواستند این مسئله را به رسمیت بشناسند که دولت دست راستی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان قبلاً در هفته های اخیر در راستای اصلاحات تلاش هایی کرده است.

برای تصویب نهایی یک پیشنهاد، اکثریت واجد شرایط لازم است واین بدان معناست که حداقل 15 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا باید با آن موافقت کنند و با هم حداقل 65 درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل دهند. این الزام پس از توافق حاصل شده در کمیته نمایندگان دائمی برآورده شده است و اکنون قرار است در یک رویه کتبی قبل از نشست سران اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه رسمیت یابد.

در نشست نمایندگان دائمی کشورهای عضو همچنین پیشنهاد کمیسیون برای تایید رسمی طرح مجارستان برای استفاده از کمک های اتحادیه اروپا برای کرونا تایید شد. با این حال، همچنین این پیشنهاد تصریح می کند که پرداخت تا سقف 5.8 میلیارد یورو تنها در صورتی باید انجام شود که در مجموع 27 پیش شرط مورد نیاز برآورده شود. این شامل مواردی است که در فرآیند حاکمیت قانون فرموله شده است.

حالا بخصوص به این دلیل که مجارستان ابزارهای قابل توجهی برای اعمال فشار بر اتحادیه اروپا در اختیار دارد، همه مشتاقانه منتظر تحولات بعدی هستند. به عنوان مثال، دولت بوداپست می تواند تصمیماتی را که نیاز به اتفاق آرا در اتحادیه اروپا دارند، مسدود کند. از سوی دیگر، به گفته دیپلمات‌ها، مجارستان حتی عصر دوشنبه امتیازاتی نیز به اتحادیه اروپا داد و از وتوی خود در برابر کمک‌های جدید اوکراین و قانون اتحادیه اروپا درباره حداقل مالیات بین‌المللی دست کشید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 908504